Jak jsme začali?
První nitky Vážky na niti se začaly spřádat již dávno. Každý z dobrovolníků, kteří nyní tvoří jádro našeho spolku pomáhali svým vlastním způsobem, svojí prací, aktivitami nebo finančními příspěvky. Každý pomáhal podle svého vědomí a svědomí.
2019 - 2020
V letech 2019 - 2020 jsme v období lockdownu způsobené pandemií coronaviru spřádali nitky Vážky na niti. Šili jsme roušky, rozváželi jídlo, či podporovali jiným způsobem rodiny a jednotlivce v situacích, s kterými si nikdo nevěděl rady. V tomto období se rodila myšlena Vážky na niti a komplexnímu poradenství pro rodiny.
2021
V roce 2021 vznikly stránky Vážky na niti, které byly zaměřeny na kreativní rukodělnou tvorbu, vyšívání, šití, háčkování, tvorbu s pedigu apod. Ve stejné době vzniklo sdružení Malované dřevo, které mělo za cíl spojovat lidi různých věkových skupin za účelem kreativního malování v reakci na kovidová opatření a návrat zpět k běžnému životu.
Vážka na niti se vytvořila kolem Marcely Šipošové a její charitativní činnosti a dobrovolné práce, která byla zaměřena na pomoc rodinám, hledání finančních příspěvků, sbírek ošacení a hraček. Nezištná dobrovolnická činnost konkrétním rodinám, lidem a dětem. Kromě této činnosti jsme pomáhali lidem, kteří pomoc potřebují kontaktovat zařízení, které jim dokázali pomoci po odborné stránce, poradenství na koho a s čím se obrátit a koho oslovit.
2022
V roce 2022 se všechny nitky začaly spřádat kolem myšlenky, založit si vlastní spolek, který by všemu dal jasný rámec a cíl. K této myšlence přispěly dva hlavní faktory. První z důvodů byl stále větší okruh lidí, který u nás hledali pomoc a druhý z důvodů byla nutnost sociálního zastřešení, které by nám otevřeli širší možnosti pomoci a podpory.
Proto jsme oficiálně založili spolek Vážka na niti z.s. a veškeré svoje aktivity spojit do jedné hlavičky s cílem pomáhat lidem v sociální nouzi, poskytovat sociální poradenství, pomáhat lidem v oblasti domácího násilí, asistovaných kontaktů a založení dětské klubovny pro kreativní využití volného času.
Rozhodnutí založit spolek Vážka na niti mělo poměrně velký spád a už v polovině roku 2022 jsme měli sestavený kompletní plán, našli jsme prostory v Lounech ve vyloučené lokalitě a začali intenzivně pracovat na vybavení naší kanceláře a dětské klubovny. Veškeré náklady spojené s zařízením klubovny a kanceláře hradíme z vlastních prostředků a z darů (velké poděkování společnosti T-Mobile a.s., který nám poskytl nábytek, kancelářské doplňky, stoly apod.). V tomto období stále pracujeme na dobročinné pomoci potřebným lidem, spolupořádání charitativní malířské soutěži, výrobě výrobků z látek, výrobků ze dřeva a jiné. V srpnu 2022 jsme založili spolek Vážka na niti z.s.
2023
V polovině dubna 2023 jsme otevřeli klubík Vážka a začali jsme pořádat kreativní tvoření pro děti a mládež. Rozšířili jsme dobrovolnickou základnu, aby jsme dokázali zajistit provoz klubíku. Začali jsme pravidelně pořádat volnočasové kroužky pro děti a mládež, Malované dřevo pro dospělé a každý měsíc jsme pořádali Dobročinný šatník a začali se zaměřovat na obnovitelnou módu a vytvořili oděvní banku.
Naší hlavní myšlenkou bylo zajistit dostupné volnočasové kroužky pro všechny děti a proto jsme začali hledat možnosti financování a oslovili úřady a nadace. Díky podpoře Ústeckého kraje jsme začali pořádat sérii kroužků Dovádění s Vážkou. Postupně jsme získali finanční prostředky od města Louny a Nadace naše dítě o otevřeli jsme Vážkování a Malované dřevo pro děti. Na začátku školního roku jsme otevřeli ekologický kroužek pro děti EKO Vážku, na kterou nám finančně přispěl Ústecký kraj. Veškeré naše kroužky a akce jsme mohli nabídnout dětem zcela zdarma.
Naše poradenství se zaměřovalo na podporu rodiny a dětí a velmi záhy jsme zjistili, že Louny a okolí potřebuje komplexní službu, která by problémy rodiny řešila. Začali jsme jednání s Ústeckým krajem na registraci Nízkoprahového zařízení pro děti a mládeže. Postupně jsme začali navazovat kontakt ze zástupci města Louny s OSPODem a zástupci základních škol.
Konec roku 2023 bylo ve znamení různých konferencí a navazování spolupráce. Účastnili jsme se konference Nástroje v podpoře ohrožených dětí a mezioborová spolupráce v Ústí nad Labem, otevření Sociální kliniky na UJEP v Ústí nad Labem, Mezinárodní konference Centra LOCIKA v Praze, účastnili se přednášky SŠDVS v Mostě, regionální setkání Platformy pro komunitní práci v Ústí nad Labem nebo konference o vzdělávání dospělých v Praze. Velkým milníkem bylo pro Vážku na niti zapsání do Základní a Rozvojové sítě sociálních služeb Ústeckého kraje. V roce 2023 nás podpořilo, byť jsme byli neznámí, společnost T-Mobile a.s., Ústecký kraj, Město Louny, Člověk v tísni, Nadace Naše dítě, Nadační fond Albert, Nadace Komerční banky, VIAFIA.cz a mnoho drobných dárců a dobrovolníků.
Zakončení roku 2023 bylo ve znamení Vánoční radosti ve Vážce a pořádání akcí pro děti a hlavně o dárcích a radostných úsměvech. Díky dárcům jsme obdarovali více než 200 dětí z Loun a okolí.
2024
Rok 2024 začal otevřením Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež NZDM Radost a Sociálně aktivizační služby pro děti a mládež SAS Najáda v Lounech a v Žatci. Oficiálně jsme se stali sociální službou a obdrželi jsme pověření od Ústeckého kraje. V Lounech provozujeme NZDM Radost a novou kancelář SAS Najáda a v Žatci máme nově otevřenou kancelář SAS Najáda. Začátkem roku jsme spustili digitalizaci Vážky a chceme provazovat naše služby digitálně a připravujeme nové inovativní prvky komunikace. Pro naplnění naší vize jsme spustili nový projekt Propojujeme světy, který si klade za cíl propojit světy dětí z různých světů a poměrů.
V Žatci jsme navázali velmi plodnou spolupráci s místním OSPODem a začali úzce spolupracovat se spolkem Mariánský spolek Rytířků Neposkvrněné z.s. V únoru jsme spustili digitalizaci Vážky. Společnost Microsoft nás zařadila do programu Nonprofit a díky tomu jsme získali licence na produkty M365. Vážka na niti je mladá služba, která chce jít inovativní cestou a využívat moderní trendy, digitalizaci a zapojení umělé inteligence. Zároveň jsme spustili nový projekt Propojujeme světy, který má za cíl propojit dětské světy, ekonomicky, sociálně, kulturně nebo třeba zdravotně odlišné a zároveň propojit instituce, dětské kroužky a aktivity. Tento projekt budeme postupně rozvíjet. V březnu jsme otevřeli v Lounech a Žatci (v SAS Najáda) potravinovou výdejnu a rozšířili tím naší pomoc sociálně slabým občanům.
V roce 2024 jsme se zásadně zaměřili na vzdělávání. Je důležité se učit a vzdělávat a to hlavně na úrovni zaměstnanců, abychom dosáhli naší vize a sociální služby a přístup k naší cílové skupině dělali skutečně odborně a profesionálně. V průběhu roku jsme navštívili Konference POSPOLU: POmoc dětem – SPOLUpráce odborníků, pořádanou Spirálou a Krajským úřadem, školení Trauma respektující přístup od SOFA, kterou jsme přivítali v našich prostorách, mezinárodní konferenci sexualizované násilí na dětech pořádané Centrem LOCIKA ve spolupráci s Nadací Sirius, školení komunikace s klientem v projektu ROSPUK, Ústeckého kraje a Sociální agentury, opět pořádané v prostorách Vážky na niti, kreditované odborné konference na téma "Mezilidské vztahy v současném pojetí" v prostorách Městského divadla v Chomutově.
V červnu 2024 jsem otevřeli Poradnu pro oběti domácího násilí, NENÁSILÍ a to i díky podpoře Nadace Olgy Havlové a tím rozšířili působnost Vážky na niti, z.s.
Mezi důležité aspekty naší práce je veřejná propagace. Náš profil na instagramu dosáhl 200 sledujících a na FB jsme dosáhli neuvěřitelných 500 aktivních sledujících uživatelů. Naše webové stránky navštěvuje několik desítek sledujících. Na podporu našich aktivit jsme se zúčastnili tradičního Memoriálu Péti Hézlové, která se pravidelně pořádá na lounském výstavišti.
V srpnu se Vážka na niti, z.s. stala smluvním partnerem Dobrovolnického centra, z.s. v rámci Manažerské akreditace dobrovolnické služby Ministerstva ČR. Jedná se o krátkodobé i dlouhodobé dobrovolnické služby v oblasti pomoci všem potřebným v území Ústeckého kraje v projektu "Manažerské akreditace dobrovolnické služby".
V rámci projektu Propojujeme světy jsme v srpnu uspořádali historicky první Zahradní slavnost Vážky. Díky podpoře města Louny jsme uspořádali den pro vážkové děti s velkým úspěchem.